OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın

OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın (https://www.okuloncesietkinlikleri.com/)
-   ÇOKLU ZEKA ETKİNLİKLERİ (https://www.okuloncesietkinlikleri.com/coklu-zeka-etkinlikleri-74/)
-   -   Çoklu Zeka Sistemi İle İlgili Etkinlikler (https://www.okuloncesietkinlikleri.com/coklu-zeka-etkinlikleri-74/coklu-zeka-sistemi-ile-ilgili-etkinlikler-221/)

Yasemin ORDU 03-02-2010 11:42 PM

Çoklu Zeka Sistemi İle İlgili Etkinlikler
 
Sözsel-Dilsel Zeka
Telefonla iletişim nasıl sağlanır? (Tartışalım). Cep telefonlarının iletişim sağlaması için neler gerekir? Dünya üzerindeki her şeyi yere doğru çeken şey nedir? Dağlar neye, ovalar neye yarar? Denizlerdeki sular durgun mudur, yoksa yer değiştirir mi? Yerde yanmakta olan bir şeyi hemen nasıl söndürebiliriz? Çevredeki kazaları azaltmak için neler yapmamız gerekir? Gördüğümüz bir kazayı anlatalım. Tavuklar yumurtlarken yumurtanın kabuğu sert midir, yoksa yumuşak mıdır?Mantıksal - Matematiksel Zeka
Haberleşme araçlarının insan sağlığına zararları var mıdır? Ses mi yoksa ışık mı daha hızlı yayılır? Radyasyon nedir? Dağlar hangi geometrik şekle benzer? Buz dağları nasıl oluşur? Mısır´daki Pramitler nasıl yapılmıştır? Dünyanın yuvarlak olduğunu nasıl anlarız? (Çizimli anlatalım). Denizlerin suyunu ne çoğaltır, ırmakların suyunu ne çoğaltır? Bir tavuk kaç tane civciv çıkarabilir? Tavuklar solucan yiyor, solucana yazık değil mi? ilk yardım nedir, nerelerde, nasıl yapılmalıdır?
Ehliyetsiz araba kullanınca ne olur?

Görsel - Uzamsal Zeka
Telefonun içinde neler vardır, söküp inceleyelim.
Dünya, dağ ve denizlere ilişkin bilgileri CD. den izleyelim. Buz dağlarını CD. den inceleyelim. Buzullardan Çöllere CD. sinin izlenmesi ve tartışma.
Bir yangın söndürme cihazının incelenmesi.
Kümes hayvanları ile ilgili kitap ve CD. lerin incelenmesi.
MÜZİK-RİTMİK ZEKA
Şarkıcılar: Telefonun Delikleri. Bak Postacı Geliyor. Bir dünya Bırakın Biz Çocuklara.
Trafik polisi. (Ben Büyüyünce), Pazara Gidelim. Horozumu Kaçırdılar. Beş Minik Ördek.
Bir Kümes Müzikali (CD). Rirm çalışmaları.

BEDENSEL-KİNESTETİK ZEKA
Sanat etkinlikleri:
Gazete oluşturma (proje çalışması).
TV. maketi yapma. İp ve plastik bardakla telefon yapımı.
Kutulardan telefon yapımı. Trafik lambası. Kese kağıdından kümes hayvanı payımı. Plastik kaşık ve pamuktan tavuk yapımı. Kümes ve hayvanlar (Proje çalışması).
Eski insanların haberleşmesi (Drama).
Haberleşme araçları ile iletişim (Pandomin).
Oyunlar: Horoz dövüşü. Ördek yürüyüşü.


SOSYAL ZEKA
Dünyadaki canlılar birbirleriyle nasıl anlaşıyorlar? Hayvanlay birbirleriyle anlaşırlar mı, nasıl? Sınıflarda posta kutusu oluşturma ve sınıflar arası mekuplaşma. Evlerden birbirine telefon edip ertesi gün konuşulanları anlatma. Eğer elinde bir telefonun olsa öncelikle kimi aramak istersin ve neler söylemek istersin? Ördekler tek tek mi yoksa sürü halinde mi yaşamak isterler, niçin?


İÇSEL ZEKA
Çok yüksek bir ses duyunca ya da sessizlikte neler hissedersin? Telefondaki konuştuğun kişi sana neler söylerse çok mutlu olursun? Sen bir tavuk olsan birileri gelip senin tüylerini yolsa neler hissedersin? Sen bir kümes hayvanı olsan hangisi olmak istersin? Hangi kümes hayvanını yetiştirmek isterdin, neden?
DOĞACI ZEKA
Çevremizi korumak için kitap, dergi, gazete ve boşalmış pilleri ne yapmalıyız? Deniz, dağ ve ovaların insana yararları nelerdir? Irmak ve çaylardan insanlar nasıl yararlanırlar? Ovalar bitki yetişmesi için neden elverişli yerlerdir? Kümes hayvanlarının doğamıza yararları neler olabilir?
Tartışalım.
Alıntıdır...

guvenhur 04-25-2010 12:03 AM

Çok iyi oldu benim için teşekkür ederim. Ben Timi Çoklu zeka testi şeklinde bir şey duydum ama ayrıntıyı öğrenemedim bu konuda bir şey duyarsan yazarmısın sanırım dende ilgilisin bu konuya.

bera 04-25-2010 06:00 PM

Paylaşım için teşekkürler:)

Esra ŞEN 04-27-2010 05:24 PM

tesekkürler paylaşım için...

AYTENO 05-05-2010 06:25 PM

teşekkürler

Yasemin ORDU 05-11-2010 08:41 AM

ben teşekkür ederim...


Forum Saati: 04:01 AM

Forum Sistemi vBulletin Jelsoft Enterprises Ltd.
2015


SEO by vBSEO 3.6.0