Hareketlİ oyunlar 7 - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 10-31-2011, 05:58 AM   #1 (permalink)
İşin Ustası
Yasemin ORDU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Mesajlar: 1.633
Konular: 537
Aldığınız Beğeni:287
Beğendikleriniz:13
Rep Derecesi: Yasemin ORDU İyi Bir Yolda Adım Attı.

Hareketlİ oyunlar 7


67. AVCIDAN KURTUL:bir çocuk av diğeri avcıdır. Diğer çocuklar arka arkaya konmuş sandalyelere otururlar. En arakadaki sandalye boş bırakılır. Oyun başlayınca avcı sandalyelerin çevresinde koşar avına dokunmaya çalışır. Avcı bunu başarırsa onunla yer değiştirir. Ancak av yakalanmak üzere olduğunu görürse boş sandalyeye. Oturarak kendini kurtarır ve sıranın başındakine değiştir diye bağırır. Bunu duyan en baştaki sandalye de oturan oyuncu koşmaya başlar. sırayı oluşturanlar birer sıra öne geçerek en arkadaki sandalyeyi yine boş bırakırlar. Oyun böylece devam eder.
68. ORMAN KUŞLARIyun alanının bir yanına dikdörtgen biçiminde iki köşe çizilir. Bunlardan biri yuva, diğeri kafestir. Bir ana kuş yuvaya girer. İkinci kişi avcıdır. Kafesle yuva arasında durur. Diğer çocuklar oyun alanının dışına çizilen çizginin arkasına geçerler. Her oyuncuya bir kuş adı verilir. Aynı adı birkaç oyuncuda alabilir. Öğretmen bir kul adı söyler. Bu adı taşıyan kuş ya da kuşlar yuvaya doğru koşarlar. Avcı onları yakalamaya çalışır. Yakalanan kuşlar kafese konur.
69. SİNCAP VE CEVİZ:çocuklar elleri arkada olmak üzere bir halka oluştururlar. Oyunculardan biri sincap olur. Halkanın çevresinde koşarken oyunculardan birinin eline bir ceviz bırakır. Eline ceviz bırakılan çocuk sincabı kovalar. Yakalarsa sincabın yerine geçer.
70. TOPLA ESİR ALMA :dikdörtgen biçimindeki alan ikiye ayrılır. Dar kenarlarda birer ceza yeri oluşturulur. Oyuncular iki takıma ayrılır. İki takımın kaptanı orta çizginin iki yanında dururlar. Her takımdan üçer kişi ceza yerine gönderilir. Bu esirler oyun başladığında vurulan esirlerle yer değiştirirler. Esirlerin görevi arkadaşlarından gelecek pasları yakalayıp ortadaki rakiplerin topla vurmaktır. Çok esir alan takım oyunu kazanacaktır. Oyuna başlama komutu verilince iki kaptan, iki tenis topu büyüklüğündeki bir topu havaya atar, yakalanan tarafın oyuncuları yakaladığı topla rakibe vurmaya çalışır. Rakip oyuncu kendine atılan topu avuç içi ile karşılar. Top başka bit tarafına değerse vurulmuş sayılır ve esirlerin yanına geçer. Topu alan oyuncu ancak bir adım atar . ya rakibini vurmaya çalışır yada kendi arkadaşlarına pas verir. Rakip kaleye saldırmak rakipten topu almak top eldeyken koşmak hatalı hareketlerdir. Öğretmen bu hareketleri yapanlardan topu alır ve karşı tarafa verir.
71. TOP TÜNELDE: oyuncular eşit sayıda iki gruba ayrılır. Her grup arasında üç dört adım uzaklık bulunur. Gruplar yüzleri oyun çizgisine dönük durumda eller ve dizler yerde dört ayak durumunda beklerler. Bacaklar gergin tutularak topun geçmesi sağlanacaktır. Toplar sıra başındaki çocuklara verilir. Oyun başlayınca birinci sıradaki oyuncular arkadaşlarının bacakları arasında boşluktan topu en sonuncuya doğru atarlar. En sondaki oyuncu topu alır, sıranın başına doğru gelir. Aynı şekilde topu atar,sıranın en sonuna geçer. Topun en sondan başa getirilmesi sırasında oyuncular yere yatarak dinlenmiş olurlar.
72. TOPU POTADAN GEÇİRME : bu oyun basketbol sahasında oynanır. Oyuncular iki eşit gruba ayrılır. Her iki taraf basket potası önünde arka arkaya sıralanır. En arkadaki oyuncunun topukları orta çizgiye değmemelidir. Sıra başındaki oyuncular oyun başlayınca ellerindeki topu atarak veya elden geçirerek en arkadaki çocuğa ulaştırırlar. En arkadaki topu alır ve potaya atar. Potadan geçen topu alır ve sıranın önüne koşar ve aynı şeyleri tekrarlar. Oyun böylece sürer. Hangi takım önce bitirirse oyunu o kazanmış olur.
73. SEÇ SEÇEBİLDİĞİNİ yuncular iki gruba ayrılır. On adım aralıkla sıralanıp karşı karşıya dururlar. Oyun sırası hangi gruptaysa o gruptan bir oyuncu, ebesinin izniyle tek ayak üzerinde sekerek karşı grubun ebesine gider. Ebe ben geldim der. O da hoş geldin sefa geldin söyle bakalım ne istiyorsun. Diye sorar. Annem hamamdan geldi yüreği yanmış,soğuk bir karpuz istiyor. Duyamıyorum öteki tarafıma geçte oraya söyle’ der. Oyuncu ebenin öbür tarafına geçerek isteğini yineler. Öyleyse seç seçebildiğini der ebe: oyuncu seke seke diğer oyuncuların yanına gider. Birini kolundan tutup almak ister. Eğer başarabilirse onu kendi alanına götürür. Başaramaz onu arkadaşlarının elinden alamazsa bu kopmuyor daha aham olmalı der. Ebe de o halde bir başkasını al der. Oyuncu başka bir oyuncuyu alır ve koparır götürür. Koparamaz, yorulur, diğer ayağını da basarsa yanar ve kendiside o grupta kalır. Hangi grubun oyuncusu azalır veya biterse onlar yenilmiş olur.
74. KARŞILIKLI EL ÇEKMEK:çocuklar karşılıklı iki sıra olurlar. İki tarafın üç adım gerisine birer çizgi çizilir. Çocuklar sol ellerini kalçaya koyup, sağ ayaklarını öne basarak birbirlerinin ellerini tutarlar.öğretmen düdük çalınca çekişmeye başlarlar. Hangi taraf kendi tarafına daha çok çocuk çekmişse o grup kazanır.
75. ARKADAN DOLAŞrtaya bir kare çizilir. Kale çizgisinin iki yanına,15’er adım ötesine, birer çizgi daha çizilir. Çocuklar bu çizgilerin üzerinde birbirlerine arkaları dönük durumda beklerler. Sıralardan biri kırmızı diğeri beyaz adını alır. Öğretmen önce hangi tarafın adını söylerse o taraf kaçar,diğer taraf kovalar. Öğretmen bu oyunu anlattıktan sonra kırmızı-beyaz veya beyaz-kırmızı diye bağırır. Çocuklar genelde şaşırır,kaçacak yerde birbirlerine sarılırlar. Öğretmen komutu yavaş ve hızlı vererek oyunu daha zevkli hale getirebilir.
76. EL TUT SELAM VER KAÇ:çocuklar daire olurlar. Ebe olan çocuk dairenin dışında dolaşır ve bir arkadaşının omzuna hafifçe vurur,kaçar. Arkadaşı kendisini kovalayacak yerde ters yönde kaçar ve dairenin diğer tarafında karşılaşırlar. Sağ elleriyle toka edip yollarına devam ederler. Dairedeki açık yeri hangisi kaparsa diğeri ebe olur ve dolaşmaya başlar. oyun böylece devam eder.
77. DOKUN TUT:10-12 çocuk yan yana dizilirler. Onların beş adım ilerisinde de ebe durur. Çocuklara arkası dönüktür. Ebe kollarını yana kaldırır. Önüne bakmaz. İleri bakar. Arkadakiler birer birer kollarının altından kaçarken dokunup tutmaya çalışır. Kime dokunabilirse o ebe olur. Oyun tekrar başlar. iki kişiye birden dokunulmaz. Herkes sırasıyla geçmek zorundadır.
78. ŞIÇRA KURTUL: Ortada duran ebe, ucuna kum torbası bağlı ipi çevirir. Çevresinde halka olmuş çocuklar ayaklarının altından kum torbası geçtikçe sıçrarlar. Torba kimin ayağına değerse o ebe olur e sona kalan üç kişi oyunu kazanır.
Yasemin ORDU isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç   Cevapla

Etiketler
etkinlik, hareketli, hareketli oyun, kus oyunu okul oncesi, kuslu oyun etkinliği, kuş oyunu okul oncesi, kuşlarla ilgili oyun, okul öncesi kuşlar, oyunlar

Seçenekler Arama
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hareketlİ oyunlar 10 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 1 10-06-2013 01:04 AM
Hareketlİ oyunlar 13 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:01 AM
Hareketlİ oyunlar 12 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:00 AM
Hareketlİ oyunlar 11 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 06:00 AM
Hareketlİ oyunlar 9 Yasemin ORDU HAREKETLİ OYUN ETKİNLİKLERİ 0 10-31-2011 05:59 AM