Televİzyon - OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİ - Hayallerinizi Sınırlamayın
Üye Girişi
close


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Yasemin ORDU

Yeni Konu aç   Cevapla
Seçenekler
Alt 01-14-2012, 08:00 PM   #1 (permalink)
İşin Ustası
Yasemin ORDU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik: Feb 2010
Mesajlar: 1.633
Konular: 537
Aldığınız Beğeni:287
Beğendikleriniz:13
Rep Derecesi: Yasemin ORDU İyi Bir Yolda Adım Attı.

Televİzyon


televizyon draması
Amaç: Korkak-cesur, soğuk-sıcak, büyük-küçük, alçak-yüksek gibi kavramların eğitimini vermek.
Süreç: Büyük grupta küçük grup çalışması

Drama Oyunu: Büyük grup, 3-4 kişilik küçük gruplara ayrılır. Bir grup, televizyon izleyicisi olarak sandalyelerde oturur. Ellerinde hayali bir uzaktan kumanda aleti vardır.Diğer gruplardan her biri birbirine karşıt iki kavramı (cesur-korkak gibi) canlandırmak üzere hayali televizyon ekranına gelir.Birinci gruptaki çocuklar, hareketsiz olarak "televizyon" diye belirlenen yerde dururlar. İzleyicilerden biri "klik" diyerek televizyonu açar gibi yapar. Televizyondaki grup "cesur olmak" ile ilgili hareketler yapar. Bir süre sonra aynı izleyici, bu kez "geç" diyerek kanalı değiştirir gibi yapar. Televizyondaki grup bu kez "korkaklıkla ilgili hareketler yapar.İzleyiciler hangi karşıt kavramların sergilendiğini tahmin etmeye çalışırlar. İkinci grup başka karşıt kavramlarla televizyona çıkar ve rollerini oynar. Tüm oyuncu grupları rollerini oynadıktan sonra, izleyici rolündeki çocuklar oyuncu gruplardan biriyle rollerini değiştirirler.
Tartışma Aşamaları
Zihinde canlandırma: Televizyon oyununda rol alan ve televizyonu izleme rolundeki çocuklar gördüklerini zihinlernde canlandırmaya çalışırlar.
Tanımsal düzey: Çocuklara, oyunun nasıl oynandığı sorulur.Oyundaki tüm karşıt kavramları rol alarak canlandıran çocukların davranışları tanımlanmaya çalışılır. Örneğin"cesur olma" ve "korkak olma" rolunde yapılan davranışların neler olduğu çocuklara açıkça sorulur.
Duygusal Düzey: Birbirine karşıt kavramları canlandırırken çocukların hangi duyguları hissettikleri sorulabilir. Söz konusu kavramlar karşısında ne hissettikleri izleyici rolündeki çocuklara sorulabilir.
Bilişsel Düzey: Drama oyununda çalışılan kavramlarla , insanlar arasındaki sorunlar ve ilişkiler üzerine sorular sorulabilir. Cesur ve korkak olmakla ilgili örnekler verilebilir.
Yaşantısal Düzey: Çocuklara, gerçek yaşantılarında söz konusu olan kavramlara ve bu kavramlara ve bu kavramlarla ilgili yaşantılara ilişkin sorular sorulabilir.
Geliştirme Düzeyi: Tüm grup, genel olarak başka hangi durumlarda , cesur ya da korkak olunabileceğini tahmin etmeye çalışır.Cesur ya da korkak olmanın sonuçları grupla tartışabilir.
Destekleyici Etkinlik
Çocuklar, öğretmenle birlikte , içinde cesurluk ve korkaklık davranışlarının ve ilgili kahramanların geçtiği bir öykü oluşturmaya çalışırlar. Cesur ve korkak olmayla ilgili tekerleme ve şarkılar yaratılmaya çalışılır ve söylenir.


ALINTI
kaders bunu beğendi.
Yasemin ORDU isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla